Jak uniknąć zaczadzenia?

Zaczadzenie to zatrucie tlenkiem węgla (CO). Tlenek węgla z uwagi na swoje właściwości fizykochemiczne jest szybkim i cichym zabójcom. Jest to gaz bezbarwny, bezwonny, nieco lżejszy od powietrza. Jako gaz palny może tworzyć mieszankę wybuchową z powietrzem.

Zatrucie i w efekcie zgon następuje na skutek szybkiego łączenia się gazu z hemoglobiną wypierając tlen. Tlenek węgla łączy się z czerwonymi krwinkami około 300 razy łatwiej niż tlen co prowadzi do niemal natychmiastowego porażenia układu nerwowego. Następuje szybka utrata przytomności i w efekcie zgon.

Aby zrozumieć mechanizm zatruć należy zrozumieć jak dochodzi do powstania tlenku węgla. Gaz ten jest produktem niepełnego spalania. Dotyczy to wszystkich materiałów czy paliw (gazy, oleje, drewno, węgiel itd.) Dochodzi do tego gdy np. do palącego się kotła gazowego nie dochodzi odpowiednia ilość świeżego powietrza. Przyczyną jest brak prawidłowej wentylacji a przede wszystkim brak kratek nawiewnych lub ich zatkanie. Nie należy mylić kratek znajdujących się pod sufitem z kratkami nawiewnymi. Kratki przy suficie są kratkami wywiewnymi. Kratki nawiewne znajdują się przy podłodze a najczęściej są obecnie montowane pod parapetami okien. Brak nawiewu powoduje zakłócenia w odprowadzaniu spalin i upośledza prawidłowe działanie całej wentylacji która po prostu przestaje funkcjonować. Jest to szczególnie ważne w dobie plastikowych bardzo szczelnych okien czy drzwi.

Można wyeliminować ryzyko zaczadzenia stosując urządzenia m-ki Wolf z zamkniętą komorą spalania tzw. Turbo lub kondensacyjne które dodatkowo powodują obniżenie kosztów eksploatacji.

 

 

files/porady/czad/image2.png

Nowoczesny kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania „turbo” z serii CGG firmy Wolf

 

 

files/porady/czad/image2.png

Nowoczesny kocioł kondensacyjny gazowy z serii CGB firmy Wolf.

 

 

files/porady/czad/image4.png

Nowoczesna wisząca centrala kondensacyjna gazowa z zasobnikiem warstwowym serii CGW firmy Wolf

 

 

files/porady/czad/image5.png

Stojąca centrala kondensacyjna gazowa z zasobnikiem warstwowym serii CGS firmy Wolf.

 

 

 

 

files/porady/czad/image6.png

Olejowy energooszczędny kocioł kondensacyjny serii COB firmy Wolf.
Charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem oleju.

 

Nowoczesne i energooszczędne systemy renomowanej niemieckiej firmy WOLF, gwarancją jakości i satysfakcji.

serwis wolf szczecin, serwis kotłów gazowych, serwis kotłów olejowych, naprawa kotłów gazowych, naprawa kotłów olejowych, instalacje kanalizacyjne, instalacje wodne, instalacje hydrauliczne, instalacje C.O., kotły gazowe, kotły olejowe, serwis kotłów, naprawa kotłów, piece gazowe, piece olejowe, naprawa pieców gazowych, naprawa pieców olejowych, serwis Wolf, autoryzowany serwis Wolf, serwis Unical, serwis Unical Szczecin, eksploatacja kotłowni, kontrola szczelności instalacji gazowej, centralne ogrzewanie Szczecin, instalacje CO Szczecin, instalacje grzewcze Szczecin, instalacje gazowe Szczecin, instalacje wodne Szczecin, kanalizacja Szczecin , solary Szczecin, instalacje solarne Szczecin, systemy solarne Szczecin